Pierwszy lot
Pierwszy lot samolotem – przyjazd na lotnisko i odprawa
22 października, 2015
0

Dla wszystkich, którzy szykują się do swojego pierwszego lotu samolotem mamy kilka wskazówek, jak się do niego przygotować tak, by uniknąć niepotrzebnego stresu. Jak zachować się na lotnisku i w samolocie? Co przygotować? Co ze sobą zabrać – postaramy się rozwiać chociaż część Waszych wątpliwości.

Przede wszystkim musisz dostać się na lotnisko – najwygodniejsza, ale niestety również najdroższą opcją jest podróż taksówką. Najtańszy jest transport publiczny, jednak również najmniej komfortowy, szczególnie z dużą ilością bagaży. Optymalnym rozwiązaniem wydaje się skorzystanie z usług specjalistycznych przewoźników odpowiadających za transport z centrów miast na lotniska. Każda z tych form transportu wiąże się z dodatkową opłatą, jednak pozwala uniknąć opłaty za parking samochodu na czas podróży.

Fani podróży własnym samochodem niestety muszą liczyć z opłatami za przylotniskowe parkingi dla podróżnych. Parkingi przy lotniskach najczęściej przyjmują formę wielkich, ogrodzonych placów, czynne są 24 godziny na dobę. Przed wyjazdem warto zorientować się w cennikach poszczególnych parkingów i ich lokalizacjach. Niektóre z nich znajdują się nawet kilka kilometrów od lotniska, ale ich właściciele oferują dowóz do lotniska. Oczywiście obowiązuje zasada – im dalej od lotniska, tym taniej. Im dłuższy okres parkowania – tym cena w przeliczeniu na dobę będzie niższa. Wiele z parkingów umożliwia rezerwację miejsc on-line lub telefonicznie. Wart o to zadbać, by w dniu przyjazdu nie okazało się, że musimy szybko szukać innego parkingu.

Podstawową czynnością, którą należy wykonać przed wejściem na pokład samolotu jest odprawa. Sama odprawa wcale nie musi odbywać się na lotnisku – dziś, mamy też kilka innych opcji.

Najpopularniejszą formą odprawy na odległość jest odprawa on-line. Na podany przy zakupie biletu adres mailowy przewoźnik przesyła specjalny link, który pozwoli nam odbyć odprawę za pomocą specjalnego formularza. Należy uzupełnić wszystkie wymagane dane, oczywiście zgodnie ze stanem faktycznym, po czym pasażer otrzyma kartę pokładową. Należy ją wydrukować i zabrać ze sobą na lotnisko. Odprawa internetowa dostępna jest w określonym czasie przed wylotem w zależności od zasad ustalanych przez przewoźnika.

Innym sposobem na odprawę poza lotniskiem jest odprawa telefoniczna – możliwa za pomocą połączenia głosowego lub za pomocą specjalnej aplikacji na smartfony.

Odprawę można odbywać na lotnisku. Dostępne są specjalne automaty, które pozwalają odbyć odprawę, można także skorzystać z tradycyjnej odprawy lotniskowej.

Każda z form odpraw możliwa jest w określonym czasie, w zależności od zasad ustalanych przez przewoźnika. Z regulaminem odpraw warto zapoznać się jeszcze przed kupnem biletu.

W jaki sposób wy najczęściej przechodzicie przez odprawę? Zachęcamy was do zostawiania komentarzy.

O Autorze

Zespół BiletyBilety.pl

Fani podróżowania i odkrywania ciekawych miejsc, a także oferowania niesamowitych promocji lotniczych;)

powiązane wpisy

/ może Ciebie zainteresować też to...

Podróżowanie samolotem z dzieckiem

Lot samolotem z dzieckiem

Utarło się sądzić, że miejsce w samolocie, w ...

czytaj więcej

Dodano 0 komentarzy