Wyspa wiecznej wiosny, ogród dryfujący po oceanie, Perła Atlantyku takimi zwrotami określana jest Madera – zielona wyspa o podzwrotnikowym klimacie witająca turystów łagodną i ciepłą pogodą przez cały rok. Madera to idealne miejsce dla osób szukających wypoczynku z dala od metropolii i miejskiego zgiełku. Warto polecieć na Maderę przede wszystkim ze względu na walory przyrodnicze, różnorodność krajobrazu, ciekawą historię kolonizacji wyspy oraz pyszną kuchnię.
Madera przynależy do terytorium Portugalii i wraz z przyległymi Porto Santo i Ilhas Desertas oraz innymi wyspami tego regionu Atlantyku tworzy archipelag wysp wulkanicznych Makaronezję określaną jako Wyspy Szczęśliwe. W linii prostej odległość z Polski na Maderę to około 3700 km, a lot do Funhal (Aeroporto da Madeira FNC) ze standardową przesiadką trwa około 5,5 godziny.
Kiedy lecieć na Maderę?
Tak jak wspomnieliśmy klimat panujący na wyspie jest łagodny i nawet w styczniu temperatura powietrza nie spada poniżej 19 stopni Celsjusza, a temperatura wody poniżej 17 stopni to jednak ze względu na opady w miesiącach zimowych urlop może być mniej udany. Od października do lutego na Maderze obserwuje się wzmożone opady, które mogą powodować niebezpieczne osunięcia skał i błota, dlatego aby mieć gwarancję słonecznej pogody jednak lepiej na Maderę lecieć w miesiącach letnich. Co ciekawe na Maderze można spotkać minusowe temperatury i w związku z tym śnieg, ale tylko na szczycie Pico Arieiro (1818 m n.p.m.) i Pico Ruivo (1861 m n.p.m.) będącymi celem wspinaczki wielu turystów. Ponoć panorama Madery widoczna z platformy widokowej na Pico Arieiro robi niesamowite wrażenie.
Krajobraz Madery
Zróżnicowane ukształtowanie terenu z przeplatającymi się porośniętymi drzewami dolinami, tarasowymi polami winorośli na zmianę ze wzniesieniami, szczytami wulkanów i skalistym wybrzeżem skłania do pieszych wędrówek i eksploracji Madery w każdym możliwym kierunku. Umożliwia to również dobranie szlaku do kondycji i możliwości indywidualnych turysty. Unikatowym elementem krajobrazu wyspy uwzględnionym na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO jest las wawrzynowy (Laurissilva) na Maderze czyli największy tego rodzaju kompleks roślinności zachowany w 90% w pierwotnym stanie bogatym w unikatową florę i faunę.
Objęte specjalną ochroną są również maderskie lewady (levadas) czyli sieć kanałów irygacyjnych w przeszłości poprowadzonych głównie ze źródeł na północy na suche tereny południa w celu transportu dużej ilości wody do elektrowni wodnych i nawadniania upraw. Łączna długość lewad na Maderze to około 3 000 kilometrów. Treking szlakami wyznaczonymi przez lewady należy do głównych atrakcji turystycznych Madery.
Co warto zobaczyć na Maderze?
Jedynym większym miastem Madery jest stolica wyspy Funchal położona na południowym wybrzeżu. Miasto zwane jest małą Lizboną, gdyż zachwyca Starym Miastem (Zona Velha) z wąskimi brukowanymi uliczkami, zabytkowymi latarniami, rzeźbionymi w bazalcie portalami i cudowną atmosferą. Do najbardziej popularnych punktów turystycznych stolicy Madery zalicza się przepiękny Ogród Botaniczny (Jardim Botânico). Jednak największą na świecie kolekcją orchidei może pochwalić się inny kompleks roślinny rezydencja Quinta da Boa Vista otoczona cudownym ogrodem.
Najbardziej znanymi zabytkami architektonicznym w Funchal są Palácio São Lorenço z XVI wieku, klasztor Santa Clara z XV wieku gdzie pod głównym ołtarzem został pochowany odkrywca Madery – Zarco, kościół Angielski postawiony w 1822 roku oraz XV-wieczna katedra Sé wybudowana na zlecenie króla Manuela I. Innym wartym zobaczenia zabytkiem sakralnym Madery jest sanktuarium Nossa Senhora do Monte z charakterystycznymi dwoma wieżami i wysokimi schodami prowadzącymi do wejścia. Położenie kościoła na wzniesieniu daje niepowtarzalną możliwość zjechania do centrum Funchal na saniach (tobogany) ślizgających po bazaltowej drodze. Tą atrakcją niegdyś zachwycał się sam Ernest Hemingway.
Funchal posiada również ciekawe muzeum CR7 poświęcone Cristiano Ronaldo, który urodził się i wychował na Maderze. Posąg Cristiano Ronaldo w Funchal to chyba najbardziej kontrowersyjna nowoczesna rzeźba na Maderze.
Dla odmiany warto wybrać się na najbardziej znany klif Madery – Cabo Girão zlokalizowany ok. 15 km na zachód od Funchal. Przez przeszkloną platformę widokową można spojrzeć ok. 600 metrów w dół i zobaczyć pod stopami wzburzone fale Atlantyku rozbijające się o skały. Widok tylko dla odważnych. Osoby o słabszych nerwach mogą skupić swój wzrok na roztaczającej się wokół imponującej panoramie.
Madera posiada wiele atrakcji dla rodzin z dziećmi: Park rozrywki „Madeira Magic” w Funchal, Park wodny w Santa Cruz, poświęcony historii i tradycji Madery Madeira Theme Park w Santana oraz interaktywne muzeum nauki i historii naturalnej Madeira Story Centre w Funchal.
Plaże Madery
Turyści poszukujący słońca i plaż na Maderze znajdą głównie plaże żwirowe zachwycające pięknymi widokami. Do godnych polecenia należą m.in. rodzinna Praia das Palmeira w Santa Cruz, Praia da Prainha z ciemnym wulkanicznym piaskiem i pobliskimi wydmami, kamienista Praia de São Roque w zatoce Machico, Praia da Banda d’Além ze specjalnie sprowadzonym złotym piaskiem, Praia da Enseada, Praia do Portinho ze świetnymi warunkami do surfingu, Fajã dos Padres słynąca z bogatej fauny wodnej oraz przejrzystej wody docenianej przez nurków oraz wiele innych urokliwych plaż położonych w licznych zatokach wybrzeża Madery. Zdecydowanie bogatsza w piaszczyste plaże rodem z widokówki jest wyspa Porto Santo położona 45 km od Madery, na którą łatwo jest się dostać promem lub samolotem z Funchal. Główną atrakcją Porto Santo jest dziewięciokilometrowa plaża obejmująca całe południowe wybrzeże z wygodnym dostępem do oceanu, który w tym miejscu jest odpowiedni do uprawiania wszelkich sportów wodnych. Będąc na Porto Santo warto odwiedzić Museu de Porto Santo czyli Muzeum Krzysztofa Kolumba – A Casa Colombo założone w domu, w którym mieszkał.
Kulinarna podróż po Maderze
Restauracje na Maderze ze względu na łatwy dostęp do oceanu serwują głównie ryby i owoce morza, ale kuchnia Madery posiada w menu również treściwe dania mięsne, słodkie desery, owoce oraz lokalne trunki. W praktycznie każdej restauracji znajdziemy potrawę z pałasza czarnego- zwanego Espada. Jest to ryba głębinowa poza Maderą poławiana jeszcze tylko u wybrzeży Japonii. Smaczne białe mięso pozbawione ości najczęściej podaje się ze smażonymi bananami (espada con banana) lub polentą. Do tradycyjnych maderskich dań ponadto należą: Caldeirada – popularna w całej Portugalii zupa rybna, przyrządzana na bazie solonego dorsza, skorupiaków i warzyw; Cataplana gulasz z ryb, pomidorów i czosnku; Lapas Grelhadas czyli grilowane małże; Picado, czyli wołowy gulasz z papryką i czosnkiem; Carne Vinho e Alhos – podsmażane mięso wieprzowe, marynowane w białym winie i czosnku; Espetada – szaszłyk z marynowanej wołowiny; Bolo do CaCo czyli tradycyjne żytnio-kukurydziane pieczywo; Milho Frito – smażone ciasto kukurydziane; tradycyjne maderyjskie ciastko miodowe – Bolo del mel.
Do lokalnych wyrobów i towarów eksportowych Madery należy wino madera, które w zależności od wykorzystanego szczepu winogron występuje w czterech podstawowych wersjach: sercial (wytrawne), verdelho (półwytrawne), bual (półsłodkie) i malmsey (słodkie). Specjalne procedury przechowywania i leżakowania Vinho da Madeira wpływa na niepowtarzalny smak i aromat tego wina. Kolejnym tradycyjnym i bardzo popularnym alkoholem na Maderze jest Poncha czyli napój alkoholowy z miodu, rumu z trzciny cukrowej i soku z cytryny.
Bilety lotnicze na Maderę
Madera posiada bogatą bazę hotelową, z której korzystają biura podróży oferujące wycieczki all inclusive. Ale poza lotami czarterowymi linie lotnicze obsługują również loty rejsowe do Funchal, które chętnie wybierają globtroterzy nie lubiący schematycznego wypoczynku zorganizowanego przez touroperatora. Na biletybilety.pl bilety lotnicze na Maderę można zarezerwować już od 1796 złotych w obie strony. Również znalezienie odpowiedniego noclegu nie powinno stanowić problemu, gdyż w dostępnym na stronie biletybilety.pl systemie rezerwacyjnym znajduje się ponad 800 hoteli na Maderze o szerokim zróżnicowaniu cen i standardu. W wyszukiwarce znaleźliśmy nocleg na Maderze za 69 złotych za pokój dwuosobowy (cena promocyjna), ale dla miłośników luksusu znajdą się też prestiżowe hotele kosztujące po 3000 złotych za noc.
Madera - podstawowe informacje
Wiza: niepotrzebna.
Waluta na Maderze: euro.
Najlepszy okres do wyjazdu na Maderę: marzec-wrzesień.
Najgorszy okres: październik-luty.
Szczepienia: brak wymaganych.
Główne międzynarodowe lotniska na Maderze: Funchal FNC.
Wtyczki elektryczne: takie jak w Polsce.
Języki na Maderze: portugalski, angielski.
Strefa czasowa na Maderze : czas polski – 1 godz.
Dodano 0 komentarzy