Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/seo-ultimate/modules/class.su-module.php on line 1195
Zmiana strefy czasowej – jak sobie radzić? | Porady lotnicze, Tanie loty i promocje lotnicze - Blog BiletyBilety.pl
Poradnik podróżnika
Zmiana strefy czasowej – jak sobie radzić?
20 października, 2015
0

Zmiana strefy czasowej – jak sobie radzić?

Długie loty międzykontynentalne, zarówno te na wschód do Azji czy Australii jak i na zachód do Ameryki wiąże się z nagłą zmianą strefy czasowej. Po zakończeniu podróży wiele osób zauważa u siebie dolegliwości, które są objawami tak zwanego „jet lag”. Nasilenie objawów będzie zależało od liczby przekroczonych stref czasowych, kondycji fizycznej, długości lotu czy wieku – każdy będzie przeżywał zmianę czasu na własny sposób.

W zależności od kierunku lotu doba odpowiednio wydłuża się lub skraca.

Przy podróży na zachód – np. do USA (lot trwa około 10 godzin) rozpoczęta w Polsce przed południem, zakończy się późnym wieczorem czasu polskiego, ale na miejscu będzie dopiero wczesne popołudnie, przez co nasz dzień stanie się niespotykanie dłuuugi.

Jak ustrzec się przed skutkami tak dużej zmiany strefy czasowej? Nie należy zasypiać podczas lotu i nie kłaść się spać od razu po przylocie. Lepiej poczekać do wieczora czasu lokalnego i dopiero wtedy udać się na spoczynek. Jeśli pójdziemy spać zaraz po dotarciu na miejsce – jeszcze przez kilka kolejnych dni będziemy odczuwać skutki jet lag. Do takiej podróży warto się również w miarę możliwości przygotować – przez kilka dni później niż zwykle kłaść się spać i później niż zwykle wstawać. Zadbajcie o odpowiednie rozrywki podczas lotu, które pozwolą Wam zachować dobrą kondycję i odpędzą senność. Unikajcie ciężkich potraw, słodyczy i alkoholu, które wzmagają senność.

Uważa się, że podróże na zachód skutkują łagodniejszą formą jetlagu, którą łatwiej również przezwyciężyć przy odrobinie wysiłku w dniu przylotu.

W trakcie podróży na wschód nasza doba odpowiednio się skraca, a organizm, zamiast zwolnić musi bardzo przyspieszyć. W przypadku wylotu rankiem z Polski po przylocie w Azji wschodniej będzie już późny wieczór. Możemy mieć w związku z tym trudności z zaśnięciem, jednak warto zmusić się do snu, by nie odczuwać przez kolejne dni pobytu skutków zmiany strefy czasowej. Na kilka dni przed wylotem można też spróbować zacząć dostosowywać się zmiany strefy czasowej kładąc się spać wcześniej i wcześniej wstając.

Mamy dla Was jeszcze garść rad, przydatnych podczas dalekich podróży, niezależnych od ich kierunków.

Przystosuj się do zmiany strefy czasowej już podczas wylotu – przestaw zegarek. Od razu po przylocie dostosuj się do nowej pory dnia.

Nie planuj męczących, długich wycieczek i bardzo intensywnej aktywności fizycznej na 2-3 dni po przylocie.

Dobre nawodnienie organizmu to podstawa, pij dużo wody, tak by nie powodować większego dyskomfortu dla organizmu z powodu odwodnienia.

Przed wylotem spróbuj zbliżyć, na tyle na ile to możliwe, swój rytm dobowy do tego, który panuje u celu podróży.

A Wy, jak radzicie sobie ze zmianą stref czasowych podczas długich lotów?

O Autorze

Zespół BiletyBilety.pl

Fani podróżowania i odkrywania ciekawych miejsc, a także oferowania niesamowitych promocji lotniczych;)

powiązane wpisy

/ może Ciebie zainteresować też to...

pexels-valentina-rossoni-105950

Wizyta w Miami, czyli jak uciec przed zimową aurą?

czytaj więcej
pexels-egor-kamelev-813872

Jaki kierunek podróży wybrać na zimę?

Chociaż wakacje kojarzą się z miesiącami letni...

czytaj więcej
pexels-ivan-7475368

Co to jest lot czarterowy?

czytaj więcej

Dodano 0 komentarzy