Poradnik podróżnika
Jak wybrać odpowiedni bilet lotniczy?
3 listopada, 2021
0

Przygotowując się do podróży lotniczej, należy zacząć od wybrania i rezerwacji biletów na samolot. Mnogość ofert, przewoźników, destynacji i wariantów pozwala znaleźć dla siebie idealną opcję, dzięki której nasz przelot będzie komfortowy oraz opłacalny. Niekiedy ciężko rozeznać się wśród wielości propozycji, szczególnie gdy nie podróżujemy samolotem często. Jaki bilet wybrać oraz co wziąć pod uwagę podczas poszukiwań?

Wybór biletu – kryteria i istotne szczegóły

Wątpliwości co do tego, jaki bilet wybrać, są częste i wynikają z pragnienia, aby nasza podróż była bezpieczna, komfortowa i pozbawiona przykrych niespodzianek. Wcześniejsze przygotowanie i rozeznanie pozwala na wybór biletu, który spełni oczekiwania. Istnieje kilka wskazówek, które warto mieć na uwadze podczas poszukiwań.

Wybierz ulubione miejsce: od okna lub przy przejściu

Jak wybrać odpowiedni bilet lotniczy? Podczas rezerwacji i zakupu koniecznie pamiętaj, aby wybrać te miejsca, które najbardziej Ci odpowiadają i dostosuj je do długości podróży. Jeśli chcesz mieć komfortowy lot, weź pod uwagę długość trasy, stronę, z której będzie świecić słońce, możliwość podziwiania widoków zza okna. Czasami fotel przy oknie oznacza bycie narażonym na siedzenie w spiekocie, ale innym razem pozwoli na podziwianie z góry rozświetlonego miasta, morza czy łańcuchów górskich.

Liczba przesiadek

Jest to bardzo ważna kwestia, szczególnie gdy podróżujemy daleko np. na inny kontynent. Warto dokładnie sprawdzić nie tylko liczbę przesiadek, lecz także czas trwania całej podróży. Dzięki temu dowiemy się dokładnie, ile będzie trwać cały przelot, ile razy będziemy zmieniać samolot, jakie są odstępy między lotami i ile czasu spędzimy na lotnisku, czekając. Wybór biletu powinien być podyktowany naszymi preferencjami, co do szybkości przelotu i tolerancji na przesiadki.

Zasady przewozu dużego bagażu

Szukając biletu, trzeba wziąć pod uwagę ilość i gabaryty naszego bagażu. Jeśli wieziemy wiele walizek lub o większych wymiarach, przewoźnicy zwykle naliczą za nie dodatkowe opłaty. Wówczas koszt samego biletu, nawet gdy jest niski, w tym przypadku nie będzie jedyną kwotą. Dobrze jest zapoznać się z droższymi biletami, ponieważ takie posiadają większe limity bagażu.

W jedną stronę, czy w obie?

Zawsze warto sprawdzić, czy bilet w obie strony nie jest korzystniejszy, niż w jedną. Jeśli nie planujemy wracać albo nie znamy daty powrotu, to i tak dobrym zwyczajem jest weryfikować ceny przelotu w jedną lub dwie strony. Wybór biletu na połączenia w obu kierunkach nie oznacza, że musimy lecieć z powrotem, być może jest po prostu bardziej opłacalny.

Zaznacz „elastyczne daty” przelotów

Podczas wyszukiwania najlepszego biletu, warto zaznaczyć opcję „elastyczne daty”. Chociaż mamy zaplanowany termin podróży, to być może dzień czy dwa wcześniej znajdzie się jakiś korzystniejszy lot. Dzięki tej opcji można zobaczyć, czy dobę wcześniej nie pojawiły się czasami atrakcyjne oferty na podróż. Okazyjny wybór biletu poprzez elastyczne daty to szansa na upolowanie świetnych rabatów.

Zasady darmowej zmiany rezerwacji

Szukając biletu lotniczego, warto dokładnie zapoznać się z ofertą przewoźnika dotyczącą zmiany rezerwacji. Niekiedy zdarza się, że trzeba rezerwację zmienić lub przełożyć przez błąd, niedopatrzenie czy nagły wypadek. Wówczas na pytanie, jaki bilet wybrać, odpowiedź to: taki z darmową zmianą rezerwacji. Jest to opcja coraz bardziej popularna i podczas zakupu dobrze jest zapoznać się z polityką przewoźnika w tej kwestii.

Koniecznie z opcją „dowolne lotnisko”

Niezwykle przydatna opcja, która sprawdza się, jeśli podróżujemy do większych miast, gdzie jest więcej niż jedno lotnisko. Zaznaczając tę opcję mamy możliwość porównania lotów z różnych miejsc w tym samym mieście. Jaki bilet wybrać? Najkorzystniejszy dla nas — czy to ze względów ekonomicznych, logistycznych, a może po prostu, aby zobaczyć inne lotnisko niż to, które znamy.

Jaki bilet wybrać? Skrojony na Twoje potrzeby

Jak wybrać odpowiedni bilet lotniczy? Posługując się wskazówkami i zwracając uwagę na szczegóły, można szybko i bezproblemowo znaleźć idealną opcję. Zawsze warto dokładnie czytać wszelkie oferty, a w razie wątpliwości skontaktować się z działem obsługi klienta konkretnego przewoźnika, gdzie z pewnością otrzymamy wszelkie informacje.

O Autorze

Zespół BiletyBilety.pl

Fani podróżowania i odkrywania ciekawych miejsc, a także oferowania niesamowitych promocji lotniczych;)

powiązane wpisy

/ może Ciebie zainteresować też to...

pexels-valentina-rossoni-105950

Wizyta w Miami, czyli jak uciec przed zimową aurą?

czytaj więcej
pexels-egor-kamelev-813872

Jaki kierunek podróży wybrać na zimę?

Chociaż wakacje kojarzą się z miesiącami letni...

czytaj więcej
pexels-ivan-7475368

Co to jest lot czarterowy?

czytaj więcej

Dodano 0 komentarzy